A tűzoltó vízforrásokról
Tűzoltó vízforrásnak nevezzük mindazon – megfelelő csatlakozó szerelvényekkel ellátott – vízkivételi helyet, amely használatával biztosítható a tűzesetek oltásához szükséges vízmennyiség.
A vízkivételi helyek lehetnek természetesek, illetve mesterségesek, ám nem szabad szem elől téveszteni, hogy a természetes vízforrásoknak is mindenkor megközelíthetőnek kell lenniük és ezek használatához is telepíteni kell a szükséges szerelvényeket, amelyek lehetővé teszik a szakszerű beavatkozást.
Az oltóvízzel kapcsolatos alapvető szabályokat a 28/2011. (IX. 6.) BM rendelettel kiadott Országos Tűzvédelmi Szabályzat tartalmazza. Az ebben a jogszabályban szereplő előírások a meghatározzák többek között az alábbiakat:
- A meghatározott oltóvíz mennyiség biztosításának minimális időtartamát;
- Az adott létesítményekben szükséges oltóvíz intenzitást (
liter/perc
-ben); - Az oltóvízvezetékek kivitelezésére vonatkozó szabályokat;
- A vízkivétel szempontjából legkedvezőtlenebb tűzcsapnál biztosítandó minimális nyomást;
- A tűzcsapok helye meghatározásának módját;
- Az oltóvíz biztosítására is igénybe vehető víztárolók és természetes felszíni vizek vízkivételi helyeinek kialakítására vonatkozó előírásokat;
- A tüzoltó vízforrások és tartozékaik felülvizsgálatának kötelezettségét.
A tűzoltásra igénybe vehető vízkivételi helyek pontos helyét minden esetben táblával kell jelölni. A táblákra vonatkozó előírásokat az MSZ 1042 nemzeti szabvány (Jelzőtábla tűzoltóvíz-forrásokhoz) tartalmazza.
A tábla fő formája következő:

A nyilak mellé írt betűk és számok a tűzoltó vízforrás típusát, főbb adatait, valamint a táblától mért távolságát adják meg néhány olyan kiegészítő információ mellett, mint amilyen például a szerelvény nyitási iránya, vízvezeték belső átmérője, a medence űrtartalma, valamint a kút talajszinttől mért átlagos vízmélysége.
Néhány tipikus tűzoltó vízforrás jelző tábla
![]() |
Tűzcsapot jelző tábla A tűzcsap 100 mm névleges átmérőjű vezetékre van telepítve. |
![]() |
Oltóvíz tároló medencét jelző tábla A medence űrtartalma: 150 m3. |
![]() |
Mély kutat jelző tábla A kút talajszinttől mért átlagos vízszintje 9 méteren van. |
![]() |
Sekély kutat jelző tábla A kút talajszinttől mért átlagos vízszintje 4 méteren van. |
![]() |
Nem használható tűzoltó vízforrást jelző tábla (Bármilyen változatú táblával alkalmazható.) |
A táblát 2 méter magasan, jól látható módon kell elhelyezni. Felerősítéskor ügyelni kell arra, hogy a tábla ne fordulhasson el. Ha a tűzcsapok közelében szerelvény szekrény található, akkor a táblát a szekrény felett kell elhelyezni. A medencét jelző táblákon a tűzoltó gépjármű közvetlen csatlakoztatására szolgáló felszálló cső táblától mért távolságát kell feltüntetni.
A tűzoltó vízforrások ellenőrzésére, felülvizsgálatára vonatkozó főbb előírások a Karbantartás lap alján találhatóak.